Ekonomi

Samsung, Teksas’taki çip tesisi için 7 milyar dolara kadar teminat aldı

Amerika Birleşik Devletleri’nde yarı iletken üretimini geliştirmeye yönelik önemli bir adım olarak Biden yönetimi, Samsung Electronics için 6 milyar ila 7 milyar dolar arasında bir sübvansiyon açıklayacak. Bu fon, şirketin Taylor, Teksas’taki çip üretim tesislerinin genişletilmesi için ayrılmıştır. Konuyla ilgili bilgi sahibi kişilere göre duyuru önümüzdeki hafta Ticaret Bakanlığı Sekreteri Gina Raimondo tarafından yapılacak.

Sübvansiyon, daha önce Samsung tarafından 2021 yılında duyurulan 17 milyar dolarlık çip üretim tesisi de dahil olmak üzere Taylor’da dört yeni tesisin inşasını destekleyecek. Yatırım ayrıca başka bir fabrikayı, gelişmiş bir paketleme tesisini ve bir araştırma ve geliştirme merkezini de kapsayacak. Ayrıca, fon açıklanmayan bir yerde yapılacak bir yatırıma da katkıda bulunacak. Bu anlaşmayla Samsung, ABD’deki yatırımını iki kattan fazla artırarak 44 milyar doların üzerine çıkaracak.

Bu sübvansiyon, Pazartesi günü 6.6 milyar dolar alan Tayvanlı TSMC’nin ardından, program kapsamında türünün üçüncü en büyüğünü temsil ediyor. TSMC yatırımını 25 milyar dolardan 65 milyar dolara çıkarmayı ve 2030 yılına kadar Arizona’da üçüncü bir fabrika kurmayı taahhüt etti.

Bu çabalar, ABD hükümetinin yerli çip üretimini artırmaya ve Çin ve Tayvan’daki üretime bağımlılığı azaltmaya yönelik daha geniş bir girişiminin parçası. Kongre tarafından 2022 yılında kabul edilen Çipler ve Bilim Yasası, yarı iletken endüstrisinde araştırma ve üretim sübvansiyonları için 52,7 milyar dolar ayırdı. Yasa ayrıca 75 milyar dolarlık devlet kredisi yetkisini de onayladı, ancak Samsung’un kredi almayı planlamadığı bildiriliyor.

CHIPS Yasası, ABD’nin 1990’da %37 olan küresel yarı iletken üretim kapasitesindeki payının 2020’de %12’ye düşmesini hedefliyor. Yerli üretim kapasitesini artırmaya yönelik bu stratejik hamle, yarı iletken tedarik zincirini güvence altına almak ve jeopolitik gerilimler ve ticaret kesintilerine karşı kırılganlığı azaltmak için bir hamle olarak görülüyor.

ABD Başkanı Joe Biden yaklaşan etkinlikte hazır bulunmayacak olsa da, Cumhuriyetçi Teksas Valisi Greg Abbott katılmaya davet edildi. Samsung’un güçlü bir Cumhuriyetçi tabana sahip olan Teksas’taki tesislerini genişletmesi, TSMC ve Intel’in önemli bir salıncak eyaleti olan Arizona’daki genişlemeleriyle tezat oluşturuyor ve bu da Biden’ın potansiyel yeniden seçilme teklifi için siyasi sonuçlar doğurabilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

ovacikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu